אחרי גל הביטולים של לילה לבן, מרענן לגלות את היוזמה העצמאית של תנועת Free Art Friday.
מה הסיפור של Free Art Friday אתם שואלים? Free Art Friday מצהירה שהיא רוצה להביא לתל-אביב את היופי והשמחה שיש בכוחה של האמנות להעניק. לכולם ובחינם.

ביום שישי ה-24.812 תשיק תנועת Free Art Friday העולמית את פעילותה בתל אביב, את האירוע מפיק בארץ לייבל האמנות העצמאי ChiliIsOrange

הקונספט של FAF:

אמן מכין יצירת אמנות: ציור, צילום, פסל, הדפס. כטוב בעיניו.
הוא, או צוות הפרויקט, יוצאים לרחוב ומניחים את היצירה במיקום אותו בחר האמן: ספסל, עץ, אדן חלון, פתח חנות, מדרגות כניסה לבניין. היצירה יכולה להיות מונחת במקום שפשוט צריך לבוא ולאסוף אותה, ויכולה להיות מונחת כך שכדי להגיע אליה צריך להתאמץ – לטפס על עץ או על גדר, לשחרר מבין סורגים, או לעשות סולם גנבים לחבר – כל זמן שאין פגיעה בסביבה, בטבע, או ברכוש, הכול מותר.

היצירה:

לכל יצירה מחוברת תגית.
על חלקה הקדמי של התגית יירשם:

Free Art Friday – Tel-Aviv

יצירה זו הוכנה בשבילך.

אתה מוזמן לקחת אותה הביתה – לתלות על הקיר, להניח על מדף, לתת במתנה.

בצידה האחורי רשום:

שם / כינוי של האמן

אימייל / עמוד פייסבוק / אתר אינטרנט של האמן

ועמוד הפייסבוק של Free Art Friday – Tel-Aviv

הרעיון הוא שמי שמוצא את היצירה יוכל ליצור קשר עם האמן, להודות לו, ולשלוח לו/לפרסם לכולם, תמונה של היצירה עם המוצא המאושר, או בביתה החדש.

תיעוד

תיעוד התהליך הוא חלק חשוב ובלתי נפרד מרעיון Free Art Friday.

האמן/צוות הפרוייקט, מתעדים את התהליך: כל יצירה מצולמת במיקום בו הונחה, ומועלית לעמוד הפייסבוק של הפרויקט. לפעמים יינתנו רמזים מבעוד מועד למיקום בו תהיה היצירה, כדי שמי שיידלק עליה מראש יוכל לנסות ולהיות הראשון שמוצא אותה.

גם מי שמוצא את היצירה מתבקש ליצור קשר עם האמן, ולצרף תמונה של עצמו עם היצירה, או של היצירה בביתה החדש. זו, כמובן, לא חובה, אולם זה מאפשר למקסם את הפוטנציאל של רעיון האמנות החופשית – האמן זוכה לתיעוד וחשיפה של היצירה שלו גם ברחוב וגם בבית של המוצא. המוצא נהנה מהיכולת ליצור קשר עם האמן, ולחלוק את היצירה החדשה שמצא עם קהילה גדולה של צרכני אמנות ואמנים ברחבי העולם.

מה זה נותן לאמן

חופש אמנותי: האמנים נהנים מחופש אמנותי מוחלט, הם יכולים לפרסם את היצירה בשמם, או בשם בדוי, בלי חשש למוניטין שלהם, ומבלי שהם נתונים להגבלות מגלריות, מוסדות וצרכנים אליהם הם מקושרים.

האמנים נהנים מהחופש להתנסות בכיוונים חדשים, ללכת לנקודות קיצון שונות ומשונות, לבטא אמירה פוליטית, חברתית או אמנותית. האמנות יכולה להיות מתריסה, מצחיקה, נגישה או פרובוקטיבית. אין גבולות.

חשיפה: האמנים והיצירות נהנים מחשיפה גבוהה של אלפי חברים ועוקבים של Free Art Friday ברחבי העולם – צרכני אמנות, אמנים, בעלי גלריות – בעמודי הפייסבוק, הפליקר, הטוויטר ואתרי אינטרנט שונים. אלפי אמנים וצרכני אמנות נחשפים ליצירות ואמנים וקהל שלא היו מכירים בצורה אחרת.

מה זה נותן לצרכן

הצרכן נהנה מהחיפוש אחר אמנות חדשה, מההפתעה והשמחה שבמציאה של יצירה, מהאפשרות ליצור קשר עם האמן, מהאפשרות לקבל יצירת אמנות מקורית, איכותית, וייחודית, מבלי לשלם כסף.
רחובות שלמים, חנויות, ספסלים, עצים, קירות ובתים – הופכים להיות מקומות פוטנציאליים ליצירות אמנות. הרחוב מקבל ממד נוסף, של אמנות כמבטאת יצירתיות, אינטראקציה וחופש, (מצרך נדיר בימים אלה בתל אביב).

עוד קצת על התנועה:

לתנועה, באופן שמזכיר קצת את אנונימוס, אין תאריך התחלה פורמאלי, בעלים או הנהגה. יש האומרים שנקודת ההתחלה הייתה באירלנד לפני פחות מעשור. כיום מונה התנועה אלפי אנשים ברחבי העולם. “סניפים” בולטים ביותר נמצאים בלונדון, פורטסמות’, בלאקפול ובריסטול (אנגליה), דטרויט, טמפה ביי, וושינגטון ואטלנטה (ארה”ב), בלגרד (סרביה). עשרות קבוצות עצמאיות, תחת המותג Free Art Friday, או בשמות אחרים, פועלות מרחבי העולם בפורמטים שונים ומגוונים כשהמטרה של כולן זהה – הפצת אמנות לכולם ובחינם, ויצירת אינטראקציה אנושית רחבה – בין צרכני אמנות ואמנים ברחבי העולם.

 כחובב אמנות אורבנית אני בטוח אהיה שם, ואתם?

עד שזה יקרה אתם מוזמנים לדפדף בגלריה ולצפות בוידאו הזה שמתאר בצורה מאוד מיוחדת את הקונספט (מומלץ לצפות עד השנייה האחרונה):

 

 

 

 

 

 

 

אמנות חופשית ברחבי תל-אביב. יום שישי 24.8.2012.

מי שמעוניין להציג מוזמן ליצור קשר בהודעה בפייסבוק או במייל: freeartfridaytlv@gmail.com

פורסם על ידי אסי אייס

TasteMaker, מייסד ועורך "וואללה אישי". מסניף אבקת אינטרנט מהבוקר ועד הלילה.

הצטרף לדיון

2 תגובות

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

קראו גם את:
איך לבנות עמוד נחיתה לפי הספר – רשמים מכנס גוגל

ביום  חמישי ביקרתי במשרדי גוגל החדשים במגדל אלקטרה מתוקף היותי חבר בתכנית השגרירים של גוגל. הוזמנתי לסשן המדבר על דפי...

סגור