עורבי ניו קלדוניה Caledonian crow (Corvus moneduloides) New הם מין העורבים הנחשב לאחת החיות החכמות בטבע. את תהילה זו הקנתה להם העובדה שהם מייצרים כלים ומשתמשים בהם בתחכום נדיר.

עורבים אלו, מציעים הזדמנות מצוינת לבחון את האיכויות הקוגניטיבית הקשורות בשימוש בכלים, זאת בזכות הייחודיות שלהם בקרב מיני בעלי חיים ואף "יונקי העל", המתבטאת בדבקות ובתחכום הכרוכים בהתנהגות יצור הכלים. עורבים אלו מיצרים ומשתמשים במספר סוגי כלים, המאפשרים להם להשיג את מזונם מחורים וסדקים בגזעי עצים.

 בבסיס יכולות אלו, מצויים מיומנויות קוגניטיביים מורכבות. שימוש ויצור כלים הם אחד המאפיינים המייחדים את האדם מרוב בעלי החיים. בעוד בני האדם נמצאים בראש, השימפנזים ועורבי הקלדוניה חולקים את המקום השני.

בסרטון, מוצג השלב בניסוי בו נתבקשו העורבים לבחור בין כלי תיל ישר למעוקל (בין כלי "טוב" לכלי "לא טוב"), על מנת להיעזר בו ולחלץ את הקופסה עם המזון אשר בבסיס הצינור השקוף.

 החוקרים מהמחלקה לזואולוגיה באוניברסיטת אוקספורד, הופתעו כאשר עורבת, אשר נותרה ללא כלים מעוקלים, עיקמה כלי ישר לכדי כלי מעוקל.

איך זה יכול להיות?

יכולת זו של פיתרון בעיות, נדירה אפילו בקרב יונקים עיליים שאינם בני אדם.

עבורם, הצלחה עקבית בפתרון בעיות כלים, מצריכה תרגול רב.

מלבד העורבים, בני האדם הם החיה היחידה שמייצרת כלים על פי דבקות בעיצוב ובררנות.  מעריכים כי תוצאות שכאלו, מבוססות על היכולת לראות את התוצר הסופי בטרם נעשה.

לאור התוצאות, מעריכים החוקרים כי בבסיס היכולות של העורבים קיימת הבנה של פיזיקת פולק (folk physics). פיזיקת פולק מושתתת על היכולת להבין ולנבא תופעות פיזיקאליות בסיסיות ללא התנסות בניסויים מורכבים.

ייצור הכלים על פי דבקות במטרה מעיד על היכולת לבחון פעולות בראשם ולדמיין את תוצאותיהן והיכולת לאבחן ולעמוד מרחקים ע"י צפייה ושליטה בחוש הראייה. נראה שלרוב בעלי החיים אין יכולות אלו או שהן קיימת אצלם במידה מועטה בלבד.

מהעניין המדעי שבייצור הכלים, מנסים להפיק לא רק תובנות לגבי העורבים, אלא בעיקר לגבי השתלשלות האירועים שבהתפתחות האבולוציונית של שימוש בכלים ויכולות קוגניטיביות. החוקרים מעריכים כי העורבים הם נידבך אבולוציוני חשוב המהווה שלב ביניים בהתפתחויות קוגניטיביות אלו.

לאור התוצאות והעובדה כי מדד לאינטליגנציה, הוא מורכבות השימוש בכלים, נחשבים עורבי NC בין החיות החכמות בטבע.

בזכות נטיות אלה ואחרות, נעשו העורבים לציפור שתפוצתה הטבעית היא הגדולה ביותר בעולם.

פורסם על ידי אורי פלג

אורי פלג, חוקר התנהגות בעלי חיים, המחלקה לזואולוגיה, אוניברסיטת תל אביב.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

קראו גם את:
טניישס די
התרגשות: החדש של טניישס די בדרך!

מי שטעם מטניישס די (tenacious D) כבר יודע שמדובר באחד מהרכבי הרוק המוצלחים, המצחיקים והבועטים ביותר שעוד נשארו בעולם. מי...

סגור