CC: wikimedia.org/wiki/File:PICT0871

בעבור מי שלא מאמין באלוהים, קשה להתעלם מהנזק הרב שעושות הדתות בעולמנו. אבל הכנות מחייבת להגיד דבר חשוב – לא כל הדתות שוות. יש מזיקות, ויש מזיקות הרבה יותר.

היהדות יכולה להיות מזיקה מאוד בצורתה הקיצונית, כשהיא מונעת מנשים זכויות רבות, מונעת מאוטובוסים לנוע בשבת עבור מי שאין לו כסף לרכב, ומונעת מדורות שלמים של ילדים חינוך שמתאים למאה ה-21. הנצרות בצורתה הקיצונית מזיקה גם כן, מונעת פיתוחים מדעיים בתחום תאי הגזע למשל (שיכול לסייע לחיים של עשרות מיליונים בעולם) ומתנגדת בצורה קיצונית להפלות או ללימוד של דברים כמו אבולוציה. אבל נדיר למצוא בין הדתות השונות (שוב, בצורתן הקיצונית בלבד) דת אלימה יותר מהאיסלאם. נדירים המקרים בתקופתנו שבהם יהודים או נוצרים קיצוניים ביצעו מעשים מזוויעים כמו שלמדנו להכיר מהטרור האיסלאמי העולמי. זה נכון אולי למעט הנאציזם והקומוניזם של המאה ה-20 אבל לא ניתן להגיד שהמעשים שלהם נעשו ממניעים דתיים. אולי גם הם היו סוג של דתות – דתות מדינה, אבל זה נושא לדיון אחר. אמנם, רק מיעוט של המוסלמים הם עד כדי כך קיצוניים. אבל גם אם מיעוט משמעותו חצי אחוז בלבד המוכנים למות ולהרוג למען אמונתם – מדובר על חצי אחוז מתוך יותר ממיליארד בני אדם – יותר מ-5 מיליון איש.

מדוע האיסלאם "רע יותר" מהדתות האחרות? הסיבה הראשונה קשורה לדת עצמה. אין ספק שהקוראן ספר אלים מאוד, ומוחמד היה "נביא" אלים מאוד. הקוראן מלא בתיאורים של מוחמד ככובש אכזר, הקורא לרצח בכל מי שלא מאמין בדרכי האיסלאם, ועל הדרך גם מתחתן עם ילדות בנות תשע. גם המנהגים של האיסלאם הקיצוני נראים לנו די משונים – החל מחג העשוראאשבו מקיזים הגברים דם מראשם שלהם ושל ילדיהם הקטנים, ועד למילת נשים האכזרית שעדיין מתבצעת בחלקים לא קטנים של העולם. אבל אם נהיה באמת כנים עם עצמנו, אי אפשר להכחיש שגם התנ"ך וגם הברית החדשה מלאים באלימות. גם מסעות הצלב היו כיבושים אלימים בשם האמונה, וכך גם השמדת עמלק בידי בני ישראל העתיקים. האם יש באמת הבדל בין מילת נשים מוסלמיות למילת גברים יהודים? לא בטוח.

הסיבה השניה היא כנראה הנכונה יותר, והיא פשוט כרונולוגית. ליהדות הייתה את התקופה החשוכה והמפחידה שלה, והיא התרחשה בעיקר בתקופת התנ"ך עצמו. גם לנצרות הייתה את התקופה החשוכה והמפחידה שלה, ואלו אלף השנים שאנחנו קוראים להם "ימי הביניים" (או אפילו כפי שהם נקראים באנגלית – The Dark Ages – העידן האפל). אז עכשיו פשוט העידן החשוך והמפחיד של האיסלאם. אם כך, פשוט צריך לחכות שזה יגמר? כמובן שלא. הבעיה עם האיסלאם היא אחרת – התקופה הבעייתית הזאת מקבילה לעידן הפיתוח הטכנולוגי המשמעותי ביותר שידע האדם. מוסלמי קיצוני כמו בן-לאדן לא צריך להקים אינקויזיציה, בתקופה שבה זמינים לו רובי קלצ'ניקוב וחומרי נפץ. האייתולות באירן לא צריכים לצאת למסעות צלב, בתקופה שבה הם יכולים להורות על פיתוח תוכנית גרעין.

הנישואין הללו בין אמונות של המאה השישית לספירה לבין טכנולוגיה של המאה ה-21 היא הדבר המסוכן ביותר שהאנושות נתקלה בו. הפוליטיקלי קורקט מחייב אותנו להגיד שכל הדתות שוות, כשברור לחלוטין שהמציאות איננה כזאת. הגיע הזמן להיות כנים עם עצמנו – יש רע, ויש רע מאוד.

פורסם על ידי עופר סדן

הומניסט חילוני, ריאליסט, תמיד רציונלי, לפעמים בצורה מרגיזה. פילוסוף של המאה ה-21 לענייני הכל. לפעמים חופר אבל תמיד מגיע עמוק. רוצים לקרוא עוד? בקרו אותי בעמוד הפייסבוק של "מדע גדול, בקטנה"

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

קראו גם את:
Cheers
לא הפעם, יאיר

אחד הדברים הראשונים שמלמדים בכתיבה שיווקית ופרסום, זה לא להתחיל טקסט ב'לא'. אבל הטקסט הזה מדבר על חידושים, אז הנה...

סגור