אלי ישי, אלוהים שלך הוא לא אלוהים שלי 

הקדמה:

חבר שלי חזר מטיול במזרח – הוא חזר לגמרי נזיר טיבטי, הכל לאט יותר, מסתכל על הדברים הפשוטים ונדהם מהם, כמובן שחלק מרכזי מזה היא אותה היאווסקה שהוא בישל ביחד עם כמה חברים אבל הבסיס הרוחני שלו מדהים. אני יכול להבין איך זה בלע אותו.. אושר פנימי רוחני וצנוע. כמו שצריך, כמו שדת/אמונה בבסיסה אמורה להיות. אגב, אותם נזירים קרחים משיער לא כפו עליו כלום, הוא עמד מהצד והתחיל להעריך את מעשיהם, הוא ראה במעשיהם דברים טובים שיכולים לתרום לו ולסביבה שלו. הוא הבין מהי רוחניות אמיתית – כזו שתופסת אותך מהראש ולא משחררת, בקטע הטוב.

ממחר חושך. יהיה לי חשוך, הערב יהפוך ללילה, ויהיה לי חשוך. לאלי ישי יהיה קל לצום. ולי יהיה חשוך. המשפט הזה שמלווה את הצמים "ועניתם את נפשותיכם" הפך ממזמן למשפט שניתן להתייחס אליו בביטול. אין נפש מעונה אם נעשה לה נוח.

למי נועד החג הזה? לאנשים שרוצים לכפר על המעשים שלהם, נכון? לאותו ערס פסולת החברה שהחליט לבעוט לחתולה בראש, לאותו נהג מונית שגנב לזקנות מאות שקלים על נסיעה של 7 דקות, לאותו עסקן חרדי שהרוויח על עסקת נדלן בחלקת קבר. אותם אנשים צריכים לצום פעם בשנה ולשבת בכלא בשאר השנה. שום יום כיפור לא יעזור להיותם פסולת חברתית, אני מכיר באופן אישי להקות של ערסים שיושבים בגן הציבורי אצלי בשכונה עם כיפה שחורה ומתחילים באלימות עם כל מי שלא נראה להם. אז איפה אלוהים, איפה הדת ואיפה הצדק – ואם הכל מקולקל אז למה להעניש אותי במהלך יום כיפור ביותר שעות חושך, ביטול שירותי השכרת הסרטים והסדרות ב-VOD וסגירת כל בתי העסק כרצון הרב הספרדי הראשי?

טעינו, מדינת ישראל כשהוקמה הוגדרה כמדינה יהודית. זוהי פאשלה. מדינה כזו לא הייתה צריכה לקום כמדינה יהודית כי בהסתכלות אחורה, מי זה אלוהים, מה זה אלוהים – ואם כל הקיום שלו הוא 50:50 אז להנהיג מדינה על בסיס זה שהוא 100% קיים, זה קצת מאד פאגני ולא מחובר לשנת 2012. מצטער, אבל אני לא מאמין במה שלא ראיתי.

ההקבלה היא בלתי נמנעת, היהדות החרדית מעוררת סלידה מכל מוסד האלוהות. היהירות והחוצפה שבקביעת עובדות למיליוני אנשים ואישרור הכנסת לקביעת אותן עובדות – רק זה יכול להיות דלק למחאה חילונית אמיתית. אבל בואו נודה בעובדות ונפרד מהמחאות, אין לנו כוח לכאלו. ועל כן אנחנו אוכלים אותה, כבר 60 ומשהו שנה.

וכעת, לרשימת הטיעונים שאני פשוט אסתור מבעוד מועד:

  1. היי, זה רק יום אחד בשנה – NOT! זה ממש ממש לא יום אחד, זה תשעה באב, יום כיפור, יום שבת נטול התחבורה הציבורית, ערבי החג בהם החנויות סגורות בחוק.
  2. תתחשב בדתיים – אני מתחשב, אני לא עושה מנגל ברחוב ביום כיפור. הכל בשקט בבית. זה מספיק.
  3. אתה מתייחס פה למשהו שהוא הרבה מעבר לשעה בשעון – כן, כי זה אחד בתוך השני, אין הפרדה. אין חמור יותר וחמור פחות. דת קולקטיבית שבאה מכפייה היא פסולה בהגדרה שלה.

 אז מה אתם אומרים? הוא סולח על כיפוף יום כיפור לצרכים אישיים של נוחות? 

שעון חורף
תרשים: Nir Falay

פורסם על ידי גלעד דהן

קופירייטר ואיש קריאייטיב. כותב מחשבות, מתחשב בעובדות, ריאלי, מנסה להישאר רציונלי - זה לא עובד.. גלעד גם חבר בצוות "החיידק כל מה שמדבק ברשת"

הצטרף לדיון

תגובה 1

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *