איך לעשות קמפיין קראוד פאנדינג כמו בוס – רשמים מההרצאה של ארי גוטסמן

השבוע השתתפתי בהרצאה של ארי גוטסמן, יזם סדרתי, איש שיווק מוכשר ויועץ אסטרטגי שגם הספיק לעשות אקזיט חמוד, ונהניתי מאוד. גם מתוכן ההרצאה וגם מהדרך בה הועברה.

כדי שגם אתם תהנו ובשביל שאני אזכור מה שדובר סיכמתי את עיקרי הדברים.
*אם אתם רוצים לשמוע על עוד הרצאות מעניינות ולהגיע אליהן, כנסו למדור אטנדינג והצטרפו לרשימת התפוצה.

מה צריך בשביל לעשות קמפיין מימון המונים מוצלח?

ari

צילום יוסי דן

ארי פותח את ההרצאה בניפוץ המיתוס ועימות עם המציאות – התפיסה המוטעית הרווחת היא שבשביל לגייס כסף בשיטה זו יש להעלות את הפרוייקט ולראות את הכסף נכנס והמשקיעים צובאים על הפרוייקט. זו כמובן לא המציאות. המציאות היא שבשביל לגייס כסף בשיטת הקראוד פאנדינג יש לעבוד קשה.

אבל מה זה לעבוד קשה בעצם?

גוטסמן מחדד את הנקודה שעבודה קשה היא לא עבודה מרובה אלא ההכרח לעשות משהו שאתה לא אוהב לעשות או לחלופין לא יודע לעשות וצריך לעשות. מה שמביא אותנו לכך שהרעיון הוא לא החלק הקשה, החלק הקשה הוא שיווק הפרוייקט ולהביאו למודעות תוך התגברות על הרבה רעש והבלטתו מעל מסרים רבים שמציפים אותנו בכל רגע נתון במציאות המודרנית/פוסט מודרנית.

Crowd Funding is Con art

לדברי המרצה, גיוס קמפיין המונים חולק הרבה במשותף עם נוכלות או הונאה- צריך למכור משהו שלא קיים, זוהי תובנה מעניינת ונאמרת בקריצה כמובן. האתגר, הוא לייצר תגובה רגשית בראשם של בני האדם כמו מעשה נוכלות טוב או לחלופין פעילות מיתוגית מוצלחת…בכל מקרה המפתח הוא: לעורר סקרנות ורגש.

עסק מסוכן

בכל קמפיין גיוס סביר שנוכל למצוא 5 סיכונים שמתחלקים לשניים:

סיכון טכני: מי הצוות? האם הסכום המגויס הגיוני ויכול להספיק? האם הצוות יכול לדלוור?

סיכון עסקי: האם הרעיון טוב בכלל? האם הוא ייצא לפועל?

הסיכונים האלה עוברים בראש של המשקיעים הפוטנציאליים ועל מגייס הכספים להיות מוכן עם תשובות טובות ונכונות לטובתם. אבל זה לא מספיק… הרעיון צריך להיות מלהיב!

ארי הציג תהליך של משפך שמומלץ שיתקיים על מנת שהציבור יאמץ את הרעיון. מדובר בתהליך איטי בד”כ (תלוי בגודל הפרוייקט) שבמהלכו יש לזהות את התומכים הפוטנציאליים, לבנות קהילה המאגדת את אותם האנשים, לטפח אותם.

בשלב הבא יש למשש את הדופק עם האנשים הללו ולראות האם הם יהיו מוכנים להשקיע בנו (לפני שהשקנו את הפרוייקט!!). המשקיעים שהביעו תמיכה בטרם ההשקה גם יהפכו להיות ה”סוכנים” שלנו לכשהפרויקט יושק. בכל אופן ה”אישור החברתי” הוא פקטור מאוד משמעותי בהצלחת הפרוייקט. על הקהל להיות מחוייב ונלהב כדי להפיץ את הרעיון בשמחה – ככה הפרוייקט יעבוד בשבילך.

לא שגר ושכח

בשלב הזה אני מדלג על הקייס סטאדיז וקופץ לפרטים הטכניים: הוידאו, הוידאו צריך להיות ז’ונגלר – זה לא המקום לחסוך.
השתמשו במצלמת HD, תאורה וסאונד. אם הוידאו יהיה מעפן הקהל עלול לחשוב: “אם הוא לא יכול להוציא וידאו כמו שצריך, איך הוא יוציא לפועל את מה שהוא מבטיח?” וזה עוד לפני שדיברנו על תסריט, קופי, סטורי בורד ועריכה.

השורה התחתונה

המסר העיקרי לדעתי מהסשן היה: בשביל שישקיעו בך אתה צריך להיות מוכן להשקיע הרבה בעצמך – הן אנרגטית והן כלכלית.
נשאלת השאלה: אז למה לא להשקיע בפרוייקט או בגיוס מסורתי? התשובה היא: במילה אחת: וולידציה.

לסיום צפו בקמפיין של OUYA שעשו את זה כמו שצריך…


2-7-2013 9-29-46 AMצילום: יוסי דן

אודות אסי אייס

TasteMaker, מייסד ועורך הבלוג וואללה אישי. מסניף אבקת אינטרנט מהבוקר ועד הלילה. כל כך מכור שגם פעיל בגוגל+
הצטרפו לצוות הכותבים

אהבתם מה שקראתם? עזר לכם במשהו? צחקתם? בואו להראות אהבה!

להגיב זה מזניב

comments